PSZENICA - NATURALNY SKARB W NASZEJ DIECIEPszenica jest najpopularniejszym zbożem uprawianym w naszym kraju. Od wieków stanowi też podstawę wielu diet na całym świecie. Nie bez przyczyny – pszenica obfituje w składniki odżywcze, niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. O jej zaletach opowiada Agnieszka Piskała-Topczewska, specjalistka ds. żywienia i ekspertka III edycji kampanii „Glutenowy zawrót głowy – obalamy mity, potwierdzamy fakty”, która zwraca też uwagę na przeciwwskazania do jej spożywania.

 

Moc energii z węglowodanów złożonych

Pszenica to bogate źródło węglowodanów złożonych, stanowiących podstawowe paliwo dla naszego organizmu. To ważne zwłaszcza dla osób prowadzących aktywny tryb życia, sportowców i osób pracujących fizycznie. Węglowodany złożone dostarczają nam trwałej energii przez cały dzień. Z tego względu pszenica doskonale sprawdza się na śniadanie lub jako składnik posiłku przed treningiem. 

 

Nieocenione źródło błonnika

Błonnik pokarmowy wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego - zwiększa objętość stolca, ułatwia trawienie i reguluje pracę jelit. Dlatego spożywanie produktów z pełnego ziarna pszenicy może przyczynić się do utrzymania prawidłowej perystaltyki jelit. Dodatkowo błonnik reguluje poziom cukru we krwi.

 

Bogactwo składników mineralnych

Pszenica zawiera takie składniki mineralne, jak żelazo, magnez, fosfor i miedź, które są niezbędne dla utrzymania mocnych kości i zębów, wspierania funkcji mięśniowych oraz zapewnienia odpowiedniego transportu tlenu w organizmie. Zboże to obfituje również w witaminy z grupy B (jak tiamina, ryboflawina i niacyna), odgrywające kluczową rolę w produkcji energii i w funkcjonowaniu mózgu.

Wybierając produkty pszenne, warto wybierać pełne ziarna, jeśli tylko jest to możliwe. Pełnoziarnista pszenica zachowuje wszystkie części ziarna, w tym otręby, zarodki i bielmo, dzięki czemu jest szczególnie bogata w składniki odżywcze.

 

Kto nie powinien jeść pszenicy?

Pszenica dla większości osób stanowi wartościowy element diety, dostarczający błonnika, składników odżywczych i energii. Niektórym osobom zaleca się jednak jej ograniczenie lub wyeliminowanie z diety. Należą do nich:

- chorujący na celiakię, którzy nie powinni jeść pszenicy i innych produktów zawierających gluten,

- cierpiący na nietolerancję glutenu, gdyż po spożyciu pszenicy powoduje ona u nich m.in. dyskomfort żołądkowy, bóle brzucha i wzdęcia - takie osoby powinny unikać tego zboża lub stosować produkty bezglutenowe,

- osoby z nietolerancją fruktanów (rodzaj węglowodanów fermentowanych w jelitach), u których zjedzenie pszenicy może objawiać się wzdęciami, bólami brzucha i niestrawnością,

- osoby z zespołem jelita drażliwego, którym po posiłkach zawierających pszenicę zdarzają się nasilone objawy ze strony układu pokarmowego - w ich przypadku ograniczenie lub unikanie produktów i przetworów z tego zboża może przynieść ulgę i zmniejszyć dolegliwości.

 

W przypadku wystąpienia objawów nietolerancji lub chorób związanych z pszenicą, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą w ustaleniu odpowiedniej diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb. Pamiętajmy, że każdy organizm jest inny i reaguje inaczej na różne składniki pokarmowe.