U zdrowych osób regularne spożywanie glutenu jest całkowicie bezpieczne i nie powinno wywoływać żadnych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego lub symptomów neurologicznych. Wręcz przeciwnie - tymczasowe wyeliminowanie produktów glutenowych z diety może negatywnie odbić się na zdrowiu.

Gluten jest dobrze tolerowany przez większość populacji. Jednak u niektórych może wywoływać niepożądane reakcje organizmu, za które odpowiada wchodząca w jego skład gliadyna. Tym właśnie osobom zaleca się (na stałe lub czasowo) stosowanie diety bezglutenowej.

 

Wskazania do stosowania diety bezglutenowej

 

Celiakia (choroba trzewna lub enteropatia glutenozależna)

Szacuje się, że schorzenie to może dotyczyć od 1 do 3% populacji. Z uwagi na zróżnicowane objawy i podstępny przebieg bardzo często choroba pozostaje nierozpoznana. Dieta bezglutenowa jest zatwierdzonym postępowaniem w leczeniu celiakii na całym świecie. 

 

Tzw. choroba Duhringa (inna postać choroby trzewnej), czyli skórna postać celiakii
 
Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten (NCGS)

W tej jednostce chorobowej kryteria rozpoznania enteropatii glutenozależnej nie są spełnione, a objawy przypominają celiakię. Rozpoznanie stawia się poprzez wykluczenie celiakii i alergii na pszenicę oraz w przypadku nawrotu objawów przy ponownym wprowadzeniu glutenu do diety. Dietę bezglutenową stosujemy także w tym przypadku, niezależnie od toczących się dyskusji.

 
Alergia na pszenicę

Ze wszystkich gatunków zbóż pszenica alergizuje najczęściej, może ona być również alergenem wziewnym (np. u piekarzy). Diagnostykę prowadzi się poprzez testy skórne, ocenę specyficznych przeciwciał we krwi w klasie IgE oraz próbę prowokacji po czasowym stosowaniu diety z eliminacją pszenicy (żyto, jęczmień i owies są dozwolone, jeśli nie ma reakcji krzyżowej).

 

 

W jakich chorobach dieta bezglutenowa może odgrywać rolę?

 

Choroba Hashimoto (przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy)

Prowadzone są badania na temat wpływu diety bezglutenowej na tę chorobę ze względu na podobną do celiakii etiologię. Nie wiadomo, czy dieta bezglutenowa może być pomocna w zapobieganiu chorobom autoimmunologicznym, ale badacze są zdania, że pacjenci z chorobą Hashimoto powinni być przebadani pod kątem celiakii. Z niektórych statystyk wynika, że nawet do 5-9% pacjentów z chorobą Hashimoto choruje również na celiakię. U pozostałych osób z chorobą tarczycy, po wykluczeniu celiakii, nie ma wskazań medycznych do stosowania diety bezglutenowej. W tej chorobie tarczycy dieta ma znaczenie, ale chodzi tu nie o gluten, co do wykluczania którego nie ma podstaw, a głównie o zapobieganie niedoborom jodu, selenu i witaminy D.

 

Zespół jelita drażliwego (IBS)

W zespole tym przede wszystkim zaleca się wyeliminowanie fermentujących oligo-, di- i monosacharydów oraz polioli (FODMAP). Substancje te uważa się za czynnik współodpowiedzialny, wraz z czynnikami natury emocjonalnej, za występowanie uciążliwych objawów. Ponieważ u około 30% chorych IBS współwystępuje z NCGS (nieceliakalna nadwrażliwość na gluten), stąd u niektórych dieta bezglutenowa może być korzystna.

 

Zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD)

U osób z tymi zaburzeniami często stosowana jest dieta bezglutenowa. Według badań przeprowadzonych w ostatnich latach, stosowanie diety wykluczającej gluten u dzieci z ASD nie miało jakiegokolwiek wpływu na ich objawy autystyczne, funkcjonowanie w społeczeństwie czy zdolności intelektualne, a spożywanie glutenu nie nasilało ich zaburzeń zachowania. Brakuje jednak badań z większą ilością osób. Aktualnie uważa się, że dieta eliminacyjna nie jest skuteczną metodą leczenia ASD, chyba że występują objawy celiakii lub nietolerancji pokarmowej - wtedy stosuje się jadłospis wykluczający określone produkty.

 

 

Wady diety bezglutenowej

 

  • • Gluten stanowi składnik, warunkujący właściwą elastyczność i ciągliwość pieczywa. Brak glutenu w odpowiednikach produktów, w których naturalnie jest on obecny, powoduje konieczność zastępowania go produktami, składającymi się w dużej mierze z tłuszczu.
     
  • • Gluten pełni także ważną funkcję jako nośnik aromatów. Z uwagi na jego nieobecność, w produktach bezglutenowych odnotowuje się wyższą zawartość soli, cukrów, wzmacniaczy smaku, zapachu i substancji teksturotwórczych. To wszystko może w dłuższej perspektywie skutkować zwiększeniem masy ciała ze względu na wyższą kaloryczność niektórych produktów bezglutenowych.
     
  • • Coraz powszechniejsze na rynku produkty bezglutenowe zawierają relatywnie mniej żelaza, wapnia, tiaminy, ryboflawiny, niacyny, kwasu foliowego i błonnika niż produkty standardowe, np. pieczywo, wyroby cukiernicze. U osób chorych na celiakię, które muszą wykluczyć żywność glutenową z diety, bardzo często stwierdza się niedostatek tych składników. Dieta bezglutenowa, jako dieta eliminacyjna, może prowadzić też do niedoborów witaminy B12, magnezu czy cynku.
     
  • • Dostępne komercyjnie produkty bez glutenu mają w swoim składzie głównie ryż jako substytut zbóż zawierających gluten. Według badań opublikowanych w 2017 r. w piśmie „Epidemiology”, u osób na diecie bezglutenowej większe spożycie ryżu wiązało się z wyższym stężeniem arsenu i rtęci w moczu i krwi (ryż silne akumuluje te metale, które dostają się do gleby i wody z nawozami) w stosunku do reszty populacji. Nie wiadomo jednak, czy stanowi to zagrożenie dla zdrowia, wskazane są dalsze badania.
     
  • • Kolejnym minusem diety bezglutenowej, o którym warto wspomnieć, jest cena. Produkty bez glutenu, z licencjonowanym Znakiem Przekreślonego Kłosa, czyli takie, w których zawartość glutenu nie przekracza 20 mg/kg żywności, są znacznie droższe od innych produktów. Wynika to z wyższych kosztów produkcji i konieczności spełnienia określonych przepisów.
     
  • • Dieta bezglutenowa może utrudniać późniejszą diagnostykę w kierunku chorób glutenozależnych (zanikają wtedy specjalne przeciwciała, który chory na celiakię produkuje). Każda osoba przed podjęciem decyzji o wykluczeniu glutenu powinna skonsultować się z lekarzem, mieć przeprowadzone odpowiednie badania, a po stwierdzeniu wskazań do stosowania diety bezglutenowej powinna odbyć konsultację dietetyczną celem ułożenia zdrowego, zbilansowanego jadłospisu.